Nazistowska symbolika sił zbrojnych Ukrainy

Zdaniem polskojęzycznych mediów na Ukrainie nie ma żadnych banderowców i żadnego szowinizmu. Z mediów tych wiemy, że pod przewodem panów Poroszenki i Jaceniuka na Ukrainie budowana jest demokracja, twórczo wspierana przez USA i Unię Europejską oraz największego orędownika sprawy ukraińskiej na świecie – Polskę. Budująca demokrację Ukraina przygotowuje się do integracji z Unią Europejską, którą chce powstrzymać neoimperialna Rosja, wspierająca separatystów i terrorystów. Itd., itp. Jednakże gdy przyjrzymy się chociażby emblematom używanym przez niektóre formacje zbrojne, podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, nasuwa się podejrzenie, że z tą ukraińską demokracją i integracją europejską jest coś nie tak. Chodzi tu o emblematy batalionów „Azow” i „Donbas” oraz tzw. Gwardii Narodowej.

Żołnierze batalionu MSW Ukrainy „Azow”. Fot. Polska Agencja Prasowa

Żołnierze batalionu MSW Ukrainy „Azow”. Fot. Polska Agencja Prasowa

Batalion „Azow” to ochotnicza formacja zbrojna, w skład której wchodzi kompania służby patrolowej milicji MSW Ukrainy oraz członkowie bojówek i organizacji nacjonalistycznych. Jednostka ta została sformowana w maju 2014 roku w Mariupolu z inicjatywy Ołeha Odnorożenki – przywódcy organizacji o jakże wdzięcznej nazwie: Socjal-Nacjonalistyczne Zgromadzenie. Formalnie podporządkowano ją Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Ukrainy. Przeznaczeniem tej jednostki była i jest pacyfikacja oporu rosyjskojęzycznej ludności wschodniej Ukrainy. Symbolika batalionu „Azow” – przede wszystkim odwrócony tzw. „wilczy hak” – nawiązuje wprost do symboliki 2. Dywizji Pancernej Waffen-SS „Das Reich”.

Emblemat batalionu MSW Ukrainy „Azow”

Emblemat batalionu MSW Ukrainy „Azow”

 

Emblemat 2. Dywizji Pancernej Waffen-SS „Das Reich”

Emblemat 2. Dywizji Pancernej Waffen-SS „Das Reich”

Symbolem 2. Dywizji Pancernej Waffen-SS „Das Reich” był tzw. Wolfsangel (niem. „wilczy hak”). Runa Wolfsangel nawiązuje do pogańskiego amuletu, który miał chronić właściciela przed ciemnymi siłami. W XV wieku „wilczy hak” stał się emblematem niemieckich mieszczan, walczących z feudalizmem. W okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) uchodził za symbol wolności jako tzw. znak samowoli. „Wilczy hak” początkowo był emblematem NSDAP (potem przyjęto swastykę). Następnie przyjęła go 2. Dywizja Pancerna Waffen-SS „Das Reich”. Dywizja ta została utworzona w kwietniu 1940 roku. Brała udział w niemieckiej agresji na Francję, a potem walczyła na froncie wschodnim. Początkowo była dywizją zmotoryzowaną. W 1942 roku została przekształcona w dywizję grenadierów pancernych, a w październiku 1943 roku w dywizję pancerną. Brała m.in. udział w bitwie na łuku kurskim (5 lipca – 23 sierpnia 1943 r.). Była wówczas jedną z najsilniejszych formacji pancernych III Rzeszy. Liczyła 163 czołgi, a więc dwukrotnie więcej niż analogiczne dywizje pancerne Wehrmachtu. W kwietniu 1944 roku ponownie trafiła do Francji w związku ze spodziewaną inwazją aliantów. Cztery dni po tej inwazji – 10 czerwca 1944 roku – esesmani z dywizji „Das Reich” popełnili jedną z najgłośniejszych niemieckich zbrodni wojennych, jaką była masakra mieszkańców miasteczka Oradour-sur-Glane. W odwecie za śmierć jednego z oficerów dywizji z rąk francuskiego ruchu oporu esesmani z dywizji „Das Reich” wymordowali prawie wszystkich mieszkańców Oradour – 642 osoby, mężczyzn, kobiety i dzieci – a samo miasteczko spalili. Po wyparciu wojsk niemieckich z Francji dywizja „Das Reich” walczyła w Ardenach, na Węgrzech i w Austrii, gdzie w maju 1945 roku poddała się Amerykanom pod Linzem.

Ruiny spalonego przez dywizję „Das Reich” Oradour-sur-Glane, pozostawione w oryginalnym stanie jako pomnik niemieckiego barbarzyństwa. Fot. Wikipedia

Ruiny spalonego przez dywizję „Das Reich” Oradour-sur-Glane, pozostawione w oryginalnym stanie jako pomnik niemieckiego barbarzyństwa. Fot. Wikipedia

Po drugiej wojnie światowej „wilczy hak” stał się symbolem hitlerowskiej organizacji Werwolf (Wilkołak), która prowadziła działalność dywersyjną na dawnych wschodnich ziemiach Rzeszy odzyskanych przez Polskę w 1945 roku.

Wolfsangel jako symbol Wewolfu

Wolfsangel jako symbol Werwolfu

W latach 1991-2004 Wolfsangel był oficjalnym znakiem Socjal-Nacjonalistycznej Partii Ukrainy. Partia ta obecnie nosi nazwę Ogólnoukraińskie Zjednoczenie „Swoboda” i jest obok Prawego Sektora oraz Partii Radykalnej czołową postbanderowską siłą polityczną na Ukrainie. W ukraińskiej wersji Wolfsangel symbolizuje łacińskie litery I (idea) i N (naród), odczytywane też jako „idea nacji”.

Ukraińska wersja Wolfsangel, używana w latach 1991-2004 przez obecną partię „Swoboda”

Ukraińska wersja Wolfsangel (idea nacji), używana w latach 1991-2004 przez obecną partię „Swoboda”

Drugim – obok „wilczego haku” – nazistowskim elementem emblematu batalionu „Azow” jest symbol Czarnego Słońca, będący pierwowzorem swastyki. Był to jeden z najbardziej ulubionych symboli Reichsführera SS Heinricha Himmlera. Osobiście Himmler był zafascynowany okultyzmem, a Czarne Słońce – składające się z trzech swastyk – symbolizuje w okultyzmie astrologiczny emblemat słońca. Znak ten był ornamentem posadzki na zamku w Wewelsburgu koło Paderborn, gdzie odbywały się spotkania elity SS.

Symbol Czarnego Słońca

Symbol Czarnego Słońca

Batalion Gwardii Narodowej „Donbas” został sformowany w Dniepropietrowsku z inicjatywy miejscowego gubernatora, a faktycznie jednego z głównych sponsorów rewolty kijowskiej, oligarchy Ihora Kołomojskiego. Jego przeznaczeniem była od początku pacyfikacja oporu rosyjskojęzycznej ludności wschodniej Ukrainy. Jako formacja ochotnicza został zasilony głównie członkami Prawego Sektora i innych nacjonalistycznych organizacji ukraińskich, biorących wcześniej udział w walkach w Kijowie. W kwietniu 2014 roku powstały dwie formacje o tej nazwie: 24. batalion obrony terytorialnej „Donbas”, podporządkowany Ministerstwu Obrony Ukrainy, oraz operacyjny batalion „Donbas” Gwardii Narodowej Ukrainy, podporządkowany Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Symbolem batalionu Gwardii Narodowej „Donbas” jest stylizowany na trójząb odwrócony orzeł hitlerowski z półotwartymi skrzydłami, nawiązujący do oficjalnego emblematu Wehrmachtu z 1942 roku.

Emblemat batalionu Gwardii Narodowej Ukrainy „Donbas”

Emblemat batalionu Gwardii Narodowej Ukrainy „Donbas”

Emblemat Wehrmachtu z 1942 r.

Emblemat Wehrmachtu z 1942 r.

Szowinistyczna symbolika jest też obecna na emblemacie Gwardii Narodowej Ukrainy – formacji ochotniczej złożonej z członków paramilitarnych organizacji nacjonalistycznych, głównie Prawego Sektora. To nie tylko czerwono-czarne tło (symbolika OUN/UPA), ale także symbol widniejący u podstawy postaci św. Michała, będący stylizowaną swastyką.

Emblemat Gwardii Narodowej Ukrainy

Emblemat Gwardii Narodowej Ukrainy

Różne rodzaje swastyki

Różne rodzaje swastyki

Informacje odnośnie nazistowskiej symboliki niektórych formacji sił zbrojnych Ukrainy są w Polsce lekceważone i zbywane określeniem „rosyjska propaganda”. To jednak nie jest rosyjska propaganda, ale fakty. Formacje MSW Ukrainy, złożone z członków różnych organizacji neobanderowskich, nawiązują wprost do symboliki nazistowskiej. Czy te jednostki są współczesną ukraińską Waffen-SS? Ostatecznie Ukraińcy mają w tej dziedzinie ponure tradycje 14. Dywizji Grenadierów Waffen-SS „Galizien” („Hałyczyna”). Co ciekawe jednak, na emblemacie dywizji SS-Galizien nie było symboli nazistowskich. Epigoni SS-Galizien poszli jak widać znacznie dalej.

Emblemat 14. Dywizji Grenadierów Waffen-SS „Galizien” („Hałyczyna”), nawiązujący do herbu Lwowa

Emblemat 14. Dywizji Grenadierów Waffen-SS „Galizien” („Hałyczyna”), nawiązujący do herbu Lwowa

USA i Unia Europejska wprowadzają kolejne sankcje wobec Rosji. Właśnie się dowiedziałem, że Jarosław Kaczyński domaga się wprowadzenia przez Polskę embarga na rosyjski węgiel. Nikt jednak nie myśli o sankcjach dla Ukrainy za jawne odwoływanie się do nazistowskiej symboliki niektórych formacji jej sił zbrojnych (pomijając już zbrodnie dokonywane przy pacyfikacji Donbasu). Przecież nazizm i faszyzm są surowo zwalczane zarówno w USA jak i w UE. Czyżby Ukraina dostała od Zachodu specjalną koncesję na uprawianie nazizmu? To popieranie szowinizmu i neonazizmu na Ukrainie może zakończyć się dla Zachodu tak jak popieranie najbardziej skrajnego fundamentalizmu islamskiego w Afganistanie, Iraku i Syrii. Żeby potem nie trzeba było wprowadzać na Ukrainę „międzynarodowych sił pokojowych”.

No i czy siłom politycznym Rzeczypospolitej Polskiej – zarówno obozowi rządzącemu jak i opozycji – nie przeszkadza ta symbolika? Przecież Polska doznała największych strat i okrucieństw nie od komunizmu, ale od nazizmu – niemieckiego i ukraińskiego. Najwidoczniej polski mainstream polityczno-medialny, gorąco wspierający kijowską juntę, pozbył się już wszelkich oporów moralnych.

http://www.mysl-polska.pl/node/192

Bohdan Piętka

Oświęcim, 16 sierpnia 2014 r.

Reklamy

5 uwag do wpisu “Nazistowska symbolika sił zbrojnych Ukrainy

 1. Myśle że nawet hasła ukraińskich nacjonalistów są podobne do hitlerowskich:

  „Слава Україні – героям слава” (chwała Ukrainie – bohaterom chwała) przypomina „Heil Hitler – Sieg heil” (chwała Hitlerowi – zwycięstwu chwała). Ukraińcy nie mają obecnie takiego wybitnego lidera, jak Hitler, dlatego wspominają Ukrainę, a nie kogoś ze swych „bohaterów”.
  „Україна понад усе” (Ukraina ponad wszystko) jest odpowiednikiem „Deutschland uber alles” (Niemcy ponad wszystko). Z tych słow zaczyna się hymn narodowy III Rzeszy.

  Polubienie

 2. Bohdan, nie popisałeś się. Przynajmniej jeśli chodzi o symbolikę batalionu „Donbas”. Wiesz, co to jest tryzub (trójząb)? Po pierwsze to herb Ukrainy. Po drugie – „Pierwowzorem godła, powszechnie uważanego za trójząb, jest symbol pierwszych Rurykowiczów – schematyczny rysunek sokoła z głową skierowaną ku dołowi” (wikipedia). I takiego właśnie sokoła przedstawia emblemat batalionu. Nie ma to nic wspólnego z symboliką nazistowską.

  Polubienie

 3. Pingback: Nazistowska symbolika sił zbrojnych Ukrainy | forumemjot dla Polski

 4. Bohdan, proponuję natychmiast wyburzyć faszystowskie schronisko „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej – tam na schodach na barierkach pełno swastyk, skandal. Na pewno wzorowali się na Himmlerze, SS i Wehrmachcie. I góralom portki zarekwirować, bo te parzenice też jakieś takie podejrzane jakby Czarne Słońca czy coś, a ponadto chałupy stare spalić z „krzyżykami niespodzianymi”. Ponadto zakazać wspominania tradycji strzelców Podhalańskich – swastyki na mundurach, odznaki, odznaczenia.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s